חיפוש :

אסטרטגיה של גישה עקיפה גם לניהול ארגונים ועסקים

אסטרטגיה של גישה עקיפה הוא מונח בתחום האסטרטגיה הצבאית שהגה באזיל לידל הארט (היסטוריון  צבאי ואסטרטג בריטי )בתחילת המאה העשרים, שמשמעו להעדיף תמרון או לוחמה פסיכולוגית על פני התנגשות חזיתית "קו ההתנגדות הפחותה או קו הציפייה הפחותה" כהגדרתו . בעדכון למהדורה השנייה של ספרו הוסיף: שהגישה הבלתי ישירה עדיפה לא רק בתחומים הצבאיים  אלא רלוונטית לתחומים רבים, בין השאר הזכיר את "המדינאות והמסחר".

מאז פורסמו ספרים רבים שהציגו תפיסות ושיטות ליישום הדברים גם בניהול ארגונים ועסקים. חשיבות התפיסה לעולמות הניהול והעסקים בעידן הנוכחי היא הרבה מעבר לגיוון "ארגז הכלים" הניהולי. קים ומוברון בספרם "אסטרטגיית האוקיינוס הכחול" הדגישו: "אל תתחרו עם היריבים-הפכו אותם לחסרי משמעות", התפיסה פרי מחקר ממושך שכלל בחינה של 150 מהלכים אסטרטגים בעולם העסקי, מציגה עולם שמתחלק ל"אוקיינוסים אדומים" ו"אוקיינוסים כחולים". אוקיינוסים אדומים-הענפים הקיימים, השוק המוכר שמאופיין בתחרות חסרת רחמים שהופכת אותו ל"עקוב מדם". אוקיינוסים כחולים- הענפים שאינם קיימים עדיין-השוק שטרם נחשף בו אין תחרות .
הספר מפרט שיטות ותהליכים איך ליצור אוקיינוסים כחולים. גם גארי האמל בספרו "להנהיג את המהפכה" הגדיר : "זו אינה דרך להתמצב מול המתחרים, אלא דרך לעקןף אותם, היא מבוססת על הימנעות ולא על תקיפה וזוהי המחשבה המרכזית-מה שאינו שונה אינו אסטרטגי".

יתרונותיה של הגישה באים לידי ביטוי בשני רבדים מרכזיים:
בשלב החשיבה והתכנון –מתיחה משמעותית של גבולות החשיבה והבחינה- תהליך שבמידה ומבוצע כהלכה יכול למנוע מצבים של קיבעון מחשבתי וקפיאה על השמרים ולפתוח כיווני פעולה פורצי דרך, "אוקיינוסים כחולים" וחדשנות.

עלות תועלת-בתפיסה הצבאית-גישה זו אמורה לחסוך חיי אדם, משאבים וזמן יקר. בעולם העסקים יישום התפיסה יכול לצמצם השקעת משאבים רבים ומגוונים במקומות שגם המתחרים משקיעים את מיטב מאמציהם (מצב שמייצר תועלת שולית ביותר) ומעבר לכך יכול להסיט את המאמץ הארגוני לכיוון חדש שישדרג את המיצוב האסטרטגי של החברה.

לסיכום, בעידן שבו קצב השינויים והתחרות מפילים "אימפריות" גדולות חדשות לבקרים, היכולת לייצר יתרון תחרותי ע"י שיפור תהליכים והתייעלות מגיעה לשלב בו לא ניתן ל"סחוט יותר את הלימון", מה גם שהמתחרים משפרים את ביצועיהם באותן שיטות. במציאות זו ההנהלות הבכירות נדרשות לאמץ גישות ניהול וחשיבה שיצליחו לשמר אותן בחזית התחרות. תפיסת האסטרטגיה של גישה עקיפה בהחלט יכולה לעשות את ההבדל.

טואול בניית אתרים