חיפוש :

לקבל החלטות נכון בתחומים החשובים

דבר שמשנה באמת אינו כמה החלטות נכונות מבצע מנהיג או אפילו מהו שיעור ההחלטות הנכונות שזקף לזכותו, במקום זאת ,השאלה צריכה להיות-כמה מההחלטות החשובות היו החלטות נכונות" (החלטות ,טיצי ובניס).

אחד מהתפקידים המרכזיים של מנהלים בכל הרמות הוא קבלת החלטות. בחלק מההחלטות נדרשת בחינה מהירה בלבד של המנהל עצמו ובחלק אחר נדרשת עבודת מטה מקדימה ודיון הנהלה .מבלי להיכנס לכל הספרות הענפה בנושא, אציג מספר דגשים בסיסיים שיישומם ישפר וייעל מאוד את תהליך קבלת ההחלטות הארגוני.
בשלב ראשון יש להגדיר - מהם התחומים הקריטיים הדורשים טיפול והכרעה אצל המנכ"ל, דוגמאות: אסטרטגיה, מדיניות כ"א ומינויים בכירים, ניהול משברים, תעדוף משאבים  , כיווני מו"פ, נושאים ותחומים שהמנהל בוחר לטפל ברמה שלו. 

בהמשך לכך יש לבצע בחינה מסודרת של לוח הסמכויות - ע"מ לקבוע מה יכול להיבחן ברמת הסמנכ"לים ודרגי הניהול הכפופים אליהם. מדובר במסגרת גמישה (מחייבת התאמות מעת לעת) המייצרת סדר, יעילות ומיקוד -היבטים חשובים לאפקטיביות הארגונית.

מבחינת אופן קבלת ההחלטות -יש להתבסס על מסד נתונים מעודכן ורלוונטי בשילוב המלצה לפעולה של מנהלי התחום הנידון, מומלץ מאוד לנסח בבהירות את הדברים על לוח/מצגת -כולל פירוט החלופות והמשמעויות(יתרונות ,חסרונות,עלויות)היבט טכני בעל חשיבות רבה לתהליך החשיבה והמיקוד.
בנושאים מורכבים מומלץ לשלב גורמים נוספים שאינם קשורים לנושא(מנהלים אחרים מהארגון,יועצים) ע"מ לקבל זווית ראיה רחבה יותר.

צריך לזכור שמעבר לחשיבות תוצאות ההחלטות, תהליך קבלת ההחלטות משפיע על איכות תהליכי עבודה מרכזיים אחרים וכן על מהירות התגובה של הארגון בתחומים השונים-היבט קריטי לעידן הנוכחי בו ארגונים צריכים להיות בעלי יכולת הסתגלות מהירה מול האתגרים וקצב השינויים בסביבה החיצונית.

 לסיכום, מדובר במספר דגשים פשוטים אולם יישומם יכול לעשות את ההבדל גם מבחינת איכות התהליך וגם מבחינת מיקוד הקשב הניהולי הבכיר בהחלטות החשובות לארגון.


טואול בניית אתרים