חיפוש :

אפקטיביות תפעולית הכרחית אבל לא מספיקה

"מה שדרוש לחברות...אינו קיצוץ נוסף ומצטבר בעלויות, אלא חדשנות ותפיסות עסקיות חדשות קיצוניות, גם התכניות המקיפות ביותר לשאיבת שומנים בחברות לא יצליחו להפוך מתאבק סומו למתעמל גמיש "( פרופ' גרי האמל).

היעד של שיפור האפקטיביות התפעולית בארגונים וחברות עסקיות היה במרכז העשייה והדגשים הניהוליים והעסקיים בעשורים האחרונים, פרופ' מייקל פוטר אחד החוקרים והיועצים המובילים ,התייחס לנושא בספרו "על תחרות": אפקטיביות תפעולית משמעה ביצוע פעולות דומות טוב יותר מכפי שמבצעים אותן היריבים...שיפור מתמיד באפקטיביות התפעולית דרוש כדי להגיע לרווחיות טובה יותר אבל בדרך כלל זה אינו מספיק" .
שיפור האפקטיביות התפעולית כולל את כל הפעולות וההתערבויות מעולם הייעוץ הארגוני והעסקי-שינויים ארגוניים, תהליכי התייעלות, שיפור תהליכי עבודה, התאמות מבניות,  יישום "ארגון לומד" ועוד מתודות שנועדו לשפר את ביצועי הארגון , אולם כאשר בוחנים את המשמעויות לאורך זמן מגיעים לשלב של מיצוי-לא ניתן "לסחוט יותר את הלימון..." ובמצב כזה מרווח השיפור הולך ופוחת ,מה גם שהארגונים המתחרים מיישמים את אותן מתודות.

זה השלב בו נדרש שינוי אסטרטגי, פרופ' יאיר אהרוני התייחס לסוגיה : " הבעיה העיקרית במדיניות עסקית איננה כיצד לעשות דברים נכון אלא כיצד למצוא את הדברים הנכונים שיש לעשותם".

אפקטיביות תפעולית ותהליכי שיפור מתמיד הם תנאי הכרחי ,אולם בעידן הנוכחי -בעולם תחרותי ,לאור קצב השינויים והחדשנות הטכנולוגית, ללא אסטרטגיה ברורה ועדכנית שנבחנת כל הזמן לא תהיה משמעות רבה לתהליכים אלה

התהליך האסטרטגי מייצר תכנית פעולה  שמחוברת לחזון ארגוני/עסקי, לאתגרים בסביבה החיצונית ,למשאבים הדרושים ולתכנית יישום ממוקדת. בנוסף לכך, התהליך החשיבתי מחייב את ההנהלה הבכירה להתלבט ולחדד את הכיוונים, להכריע במה להשקיע ולא פחות חשוב במה לא להשקיע, לבצע סוג של אבחון-"תצלום רנטגן" למצב הקיים, בחלק מהמקרים התובנות הן מהפכניות ובחלק אחר מדובר בתיקונים קלים יותר , בכל מקרה לאחר ביצוע התהליך ניתן לקבל תמונת מצב לגבי הפערים בין המצוי לרצוי ומהו בכלל הכיוון הרצוי המעודכן.

לסיכום , המתודות של שיפור האפקטיביות התפעולית הן חשובות והכרחיות אולם הן חייבות להיות חלק מאסטרטגיה עדכנית שמתאימה לארגון  ולמציאות התחרותית.


טואול בניית אתרים