חיפוש :

"ברבורים שחורים " וניהול משברים בארגונים

משברים בארגונים עסקיים הפכו להיות חלק מהשגרה בעידן הנוכחי, ישנן דוגמאות רבות מהשנים האחרונות: הסלמונלה והזיהומים בחלק ממוצרי חברות המזון בארץ,  קריסת מבנים באתרי בנייה, תחקירים וחשיפת מחדלים ע"י התקשורת.

ניתן לפרט סיבות וגורמים רבים לתופעה ( השפעות הגלובליזציה והתחרות, קצב השינויים והחידושים הטכנולוגים, איומי סייבר,  קצב זרימת המידע, כשלי ביצוע או תכנון, רשלנות, אירועי טבע קיצוניים, טרור),בחלק מהמקרים ניתן לזהות תהליך הידרדרות איטי ,בחלק אחר מדובר באירוע פתאומי( המצב הבעייתי יותר).
ההגדרה המילונית (אבן שושן) למשבר-שינוי חריף ,מפנה חד, מעבר מכריע ממצב למצב שונה ממנו, כאשר מוסיפים לכך את המרכיב הבלתי צפוי, כפי שמגדיר אותו ניקולס טאלב- "ברבור שחור"-"אירוע חריג מחוץ לתחום הציפיות הרגיל, בשילוב השפעה קיצונית", התוצאה עלולה להידרדר עד כדי איום על הישרדות החברה/ארגון , כמו במקרים של חברת התעופה פאן אמריקן לאחר ההתרסקות המטוס בלוקרבי  וחברת רמדיה לאחר הכשל החמור במוצרי המזון לתינוקות.

חלק מהחברות נוהגות בדרך של אלתור או הערכות כללית - החסרונות של גישה זו עלולים להיות קריטיים ויקרים- תהליך קבלת ההחלטות מתבצע תחת לחץ ללא עקרונות מנחים ,מתמקדים רק ביחסי ציבור והודעות לתקשורת, כך גם התוצאות -עלויות עצומות לצמצום נזקים ,פגיעה קשה בתדמית ובחלק מהמקרים גם קנסות ותביעות לתשלום פיצויים.

לעומת זאת ניתן ומומלץ! להשקיע בהערכות מקדימה - בחינת ההערכות לתרחישי משבר הרלוונטיים לתחום העיסוק של הארגון/חברה  ובניית "תכנית מגירה" סדורה.

יש להדגיש שהניסיון מלמד שחשיבה המקדימה על הנושא מייצרת תובנות ופעולות מקדימות שיכולות לצמצם חלק נכבד  מ"האיומים" והנזקים האפשריים. 


טואול בניית אתרים